wtorek, 26 sierpnia 2014

Dożynki Gminne Witnica 2014

Dożynki to przede wszystkim tradycyjne ludowe święto w podziękowaniu dla rolników za ich całoroczną pracę. Święto Plonów zorganizowane w Witnicy także posiada taki charakter. Rozpoczynają się one mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie barwnym korowodem Starosta i Starościna Dożynek prowadzą wszystkich uczestników na plac dożynkowy, na którym odbywają się obrzędy dożynkowe i tradycyjne dzielenia chleba z tegorocznych plonów.W tym roku Starościną była Pani Zuzanna z mojej wsi, co było dla nas wielką dumą. 
  Na placu dożynkowym poszczególne gminy i sołectwa prezentowały swoje osiągnięcia.
Można spróbować pysznych domowych wypieków. Nie zabrakło również rękodzieł, kiszonych ogórków, przetworów, smalcu, pierogów, swojskich wędlin czy serów. 

Każdy kto bierze udział w Dożynkach zorganizowanych w Witnicy potwierdza, że mają one niepowtarzalny charakter, głównie dzięki licznym imprezom towarzyszącym. Odbył się konkurs wieńców dożynkowych, wypieku ciast, stoisk prezentujących osiągnięcia sołectw i kół gospodyń wiejskich. 

Dożynki organizowane w Witnicy to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą wziąć udział w tradycyjnym święcie rolników, mają ochotę  lub chcą pokazać dzieciom zwierzęta hodowlane, pogłaskać kozę czy obejrzeć ozdobne ptactwo. 


 
 
3 komentarze:

 1. Świetne zdjęcia jak zawsze :D

  Obserwuję już od dawna, ale chciałabym zaprosić na nowy blog.... http://szyszunia-life.blogspot.com/ . Będzie mi bardzo miło jeśli przeniesiesz obserwacje tutaj. :D Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny blog ;) http://alex2708.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zostałaś przeze mnie nominowana do Liebster Blog Award! :D
  Więcej szczegółów w poście: http://thewildestofspirits.blogspot.com/2014/08/liebster-blog-award.html?m=1

  OdpowiedzUsuń